fbpx

Blog

image

Jak urządzić salon


Salon inaczej zwany pokojem dziennym może pełnić równocześnie wiele funkcji: być miejscem relaksu i odpoczynku, pokojem telewizyjnym lub kominkowym, miejscem zabaw dzieci, bywa też jadalnią, a nawet domowym biurem. Jest miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, jest więc swojego rodzaju wizytówką domu.

Urządzając salon powinniśmy wykonać kilka czynności:
1. Zastanowić się, jakie funkcje użytkowe będzie pełnił nasz pokój dzienny – czy będzie to tylko miejsce do wypoczynku, czy może jeszcze musi znaleźć się miejsce na stół lub biurko.
2. Rozplanować poszczególne strefy użytkowe i uwzględnić swobodne przechodzenie między nimi czyli tzw. szlaki komunikacyjne.
3. Określić styl, w którym chcemy urządzić nasz salon.
4. Zaplanować dostępny budżet.
Każdy salon powinien posiadać strefę wypoczynkową z miejscami do siedzenia i stolikami. Zazwyczaj w tej części znajduje się również telewizor lub kominek. Istnieje wiele możliwości ustawienia mebli. Często stosuje się układ, w którym sofy i fotele zwrócone są w kierunku głównego punktu jakim jest telewizor lub kominek albo oba naraz.  Oto niektóre z nich:
Oczywiście są to tylko niektóre możliwości. Zamiast zwykłej kanapy możemy mieć narożnik, zamiast foteli krzesła itd.

Kanapa

To od niej warto zacząć urządzać salon. Przede wszystkim powinna być wygodna. Dlatego warto wypróbować ją w sklepie. Bardzo ważna jest odpowiednia głębokość siedzenia. Zbyt głęboka będzie niewygodna i trzeba będzie używać dodatkowych poduszek do podparcia. Warto wziąć też pod uwagę praktyczność kanapy jeśli chodzi o obicie. Jeżeli lubimy jeść i pić na kanapie lub mamy małe dzieci, ryzyko zabrudzenia jest wysokie. W takim przypadku obicie powinno być łatwe w czyszczeniu.

Fotele

Kupując fotel kierujmy się podobnymi kryteriami jak przy wyborze kanapy. Fotel musi być przede wszystkim wygodny i umożliwiający odpoczynek.

Stolik kawowy

Może mieć dowolny kształt: prostokątny, owalny, okrągły lub nieregularny. Może być to stolik konwencjonalny, ale jeżeli chcemy, taki stolik może zastąpić nam kufer, skrzynia czy drewniany pieniek. Może być to również kilka mniejszych stolików. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Funkcją stolika kawowego to nie jedynie miejsce na postawienie picia i jedzenia, ale także miejsce na stworzenie dekoracji. Bardziej rozbudowane stoliki z półką lub schowkiem służą jako dodatkowe miejsce w salonie na przechowywanie drobiazgów. Stolik kawowy powinien być umieszczony na tyle blisko kanapy, aby łatwo było z niego korzystać, ale na tyle daleko, aby zapewnić łatwe przejście między nim a kanapą.

Stoliki boczne

Służą nam do postawienia kubka lub położenia książki. Mogą stać na nich kwiaty lub lampy.

Dekoracyjne wskazówki

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia – zadbaj o wiele punktów świetlnych. W salonie oprócz oświetlenia ogólnego powinny się znaleźć lampy, które sprawdzą się przy czytaniu lub przy stole. Aby zbudować odpowiedni nastrój przyda się też oświetlenie dekoracyjne. Im więcej takiego oświetlenia tym lepiej. Jako ciepłe klimatyczne światło sprawdzą się świece. Dodatkowo mogą wnieść do salonu piękny zapach.
Aby salon był bardziej przytulny rozłóż poduszki dekoracyjne na kanapie, na fotelu połóż koc, a na podłodze dywan.
Dywan oprócz funkcji dekoracyjnej sprawdzi się również jako oddzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych w pokoju.
W salonie świetnie sprawdzą się pufy. Zajmują mało miejsca, a mogą służyć zarówno jako miejsce do siedzenia, stolik jak i miejsce do przechowywania.