fbpx

Blog

image

Jak urządzić przedpokój


Przedpokój jest to pierwsze pomieszczenie, które widzimy wchodząc do domu i ostatnie, kiedy z niego wychodzimy. Pełni przede wszystkim praktyczną rolę, ale równocześnie jest też pewnego rodzaju wizytówką domu. Ważne więc, aby robił miłe wrażenie i zachęcał, aby wejść dalej. Urządzając przedpokój należy go traktować, jak każde inne pomieszczenie w domu, a jego wystrój dopasować do aranżacji całego mieszkania.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak ładnie i funkcjonalnie urządzić przedpokój.

1. Podłoga

Podłoga w przedpokoju jest intensywnie użytkowana, dlatego warto wybrać taką, która jest odporna na ścieranie i łatwa w czyszczeniu. Bardzo dobrze sprawdzi się podłoga wykonana z gresu czy też płyt kamiennych. Decydując się na panele wybierzmy te o wyższej klasie używalności i ścieralności.
Jeżeli chodzi o kolor podłogi powinien on współgrać z kolorem ścian, drzwi oraz kolorami podłóg w innych pomieszczeniach, z którymi przedpokój sąsiaduje.

2. Ściany

Ściany w przedpokoju narażone są na liczne zabrudzenia, dlatego dobrym wyborem jest zastosowanie na przykład tapet winylowych lub farb lateksowych.
Bardzo często przedpokój jest mały, wąski i ciemny, warto więc wybierać jasne kolory ścian.

3. Meble

Niezbędne meble, aby przedpokój był funkcjonalny i praktyczny:
Szafa – najlepiej jak największa, ta zrobiona na zamówienie będzie idealnie wpasowana w przestrzeń przedpokoju. Jej drzwi najlepiej wykonać w jednolitej okładzinie lub wstawić lustra. Dzięki temu szafa nie będzie dominowała w małym przedpokoju, a lustra lub kolor okładziny taki sam albo zbliżony do koloru ściany optycznie powiększy pomieszczenie.
Podręczny wieszak na ubrania – wolnostojący lub przytwierdzony do ściany.
Mebel do siedzenia – może to być ławka, tapicerowane siedzisko czy nawet krzesło, ważne, żeby dało się usiąść i wygodnie włożyć buty. Niektóre meble mają otwierane wieko i mogą służyć dodatkowo jako schowek np. na buty.
Szafka – może być to również stolik, komoda,szafka na buty, toaletka czy też konsola. Ważne, żeby był blat, na którym można położyć klucze czy torebkę.
Lustro – również niezbędne w każdym przedpokoju. Oprócz funkcji praktycznej będzie pełnić funkcję dekoracyjną i wizualnie powiększać przestrzeń. Niekoniecznie musi wisieć na ścianie, równie dobrze jeśli mamy miejsce, może stać oparte na podłodze.

4. Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem każdego wnętrza, w tym również przedpokoju. Bardzo często przedpokój jest ciemny, z ograniczonym dostępem do światła dziennego, dlatego odpowiednio dobrane oświetlenie jest kluczową kwestią. Tradycyjnie montujemy oświetlenie sufitowe. Jeżeli przedpokój jest długi, dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie punktów świetlnych na całej jego długości. Dodatkowo warto powiesić lampę nad lustrem lub stolikiem, aby dodatkowo oświetlić punktowo miejsca strategiczne.

5. Dodatki i dekoracje

Kilka przedmiotów, które mogą ozdobić i umilić użytkowanie przedpokoju:

Chodnik – jednobarwny lub we wzory sprawi, że przedpokój nabierze charakteru i przytulności
Wycieraczka – oprócz funkcji czysto praktycznej może stanowić również ozdobę naszego przedpokoju.
Obrazy i zdjęcia – zawsze są świetną dekoracją. W bardzo małym pomieszczeniu warto oprawić je w jasne, wąskie ramki, dzięki czemu optycznie powiększą wnętrze.
Zapach – najlepiej sprawdzi się dyfuzor lub spray. Piękny zapach będzie zapraszał, aby wejść dalej.
Miejsce na klucze – może być to koszyczek, pojemnik lub wisząca szafeczka.
Koszyczki lub inne pojemniki – przydadzą się na listy, drobne monety lub inne drobiazgi. Dzięki nim rzeczy nie będą porozrzucane i łatwiej będzie zachować porządek.
Tablica – może być magnetyczna lub kredowa, przyda się do zapisywania ważnych spraw i rzeczy do zrobienia, a przy okazji może być ciekawą ozdobą.