fbpx

Blog

image

9 KROKÓW DO UDANEJ METAMORFOZY WNĘTRZA


W dzisiejszym poście przedstawiam 9 kroków, których wykonanie pozwoli cieszyć się udaną metamorfozą wnętrza, zgodną z naszym gustem i upodobaniami.

Zapraszam serdecznie do lektury.

1. Znajdź inspiracje

Zacznij od szukania pomysłów. Przeglądaj magazyny i książki wnętrzarskie, blogi i portale internetowe. Oprócz tego inspiracje możesz znaleźć w filmach, sztuce, modzie, naturze oraz podróżach. Gromadź wszystko to, co Ci się podoba. Inspiracje możesz zapisywać zarówno w formie elektronicznej, jak i w formie papierowej w postaci wycinków czy wydrukowanych zdjęć. Następnie posegreguj zebrane inspiracje, znajdując tym samym dla nich motywy przewodnie. Może to być np. kolor niebieski albo afrykańskie wzory. Na tym etapie pomocne mogą okazać się tablice inspiracji inaczej moodboardy.

źródło

2. Zdefiniuj swój styl

Nie musisz wybierać jednego konkretnego stylu ani podążać za obecnie panującą modą. Możesz zdecydować się na przewagę jednego stylu z dodatkiem drugiego. Ważne, abyś to Ty dobrze czuł się w takim otoczeniu.

3. Określ funkcje wnętrza

W tym miejscu przychodzi czas na pewne urealnienie naszych wizji i praktyczne spojrzenie na dane pomieszczenie. Bardzo ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób wnętrze będzie wykorzystywane. Warto odpowiedzieć sobie na pewne pytania jak np. jakie czynności będą tutaj wykonywane, czy będzie to miejsce do pracy czy odpoczynku, wykorzystywane bardziej w dzień czy w nocy? Jest to niezwykle ważne, aby dostosować nasze pragnienia do rzeczywistości i np. niekoniecznie kupować biały dywan, kiedy mamy małe dzieci czy zwierzęta.
Warto też uzmysłowić sobie, jakie problemy do tej pory występowały w danym pomieszczeniu. Co nie działało, co chcielibyśmy zmienić. Pozwoli to na uniknięcie tych błędów w przyszłości.

4. Przeanalizuj stan istniejący

Przyjrzyj się dokładnie temu, co już masz: meblom, dodatkom i dekoracjom. Podziel rzeczy na trzy kategorie: do zatrzymania w stanie niezmienionym, do przerobienia oraz do pozbycia się. Przy tym warto się zastanowić czy dana rzecz naprawdę nam się podoba, czy pasuje do naszego zamysłu, a może wystarczy jedynie przemalować stary mebel i dzięki temu będzie pasował do nowej wizji. Być może w innych pokojach znajdują się rzeczy, które mogą mieć tu zastosowanie.

5. Narysuj plan pomieszczenia

 

Zastanów się, co w pokoju jest do ukrycia (np. instalacja centralnego ogrzewania), a co do wyeksponowania (np. kominek), gdzie będzie punkt centralny, jak będzie prezentowało się pomieszczenie przy wchodzeniu do niego, jaki układ mebli będzie najbardziej funkcjonalny?
Plan pomieszczenia można narysować ołówkiem na papierze milimetrowym albo wykonać to na komputerze, chociażby w programach dostępnych online jak np. Icovia.
Narysuj kilka możliwości i wybierz tę najlepszą.

6. Ustal budżet

Zaplanuj, ile pieniędzy możesz wydać. Zrób listę zakupów i przypisz każdej pozycji szacowaną sumę, jaką możesz wydać. Zastanów się, czy wolisz w krótkim czasie skompletować całe wyposażenie, nawet jeśli będzie to oznaczało mniejszą kwotę do wydania czy rozciągniesz to bardziej w czasie i dzięki temu będziesz mógł sobie pozwolić na wydanie nieco większej ilości pieniędzy.

7. Poszukaj konkretnych przedmiotów i materiałów

 

Teraz, gdy już wiesz, czego szukasz, zacznij dowiadywać się, co możesz kupić w satysfakcjonującej cię cenie. Poszukaj opinii na blogach i forach, popytaj wśród znajomych, jakie sklepy i jakich producentów polecają.
Zacznij zbierać w całość swoje typy: próbki farb i tekstyliów, wycinki z katalogów i wydruki rzeczy dostępnych online.

8. Połącz wszystko w całość

 

źródło

Następnym krokiem jest sprawdzenie, jak wybrane przedmioty i materiały wyglądają razem. Zbierz w całość plan pomieszczenia, listę potrzebnych rzeczy, przedmioty, które już posiadasz oraz te, które muszą przejść metamorfozę. Dołącz zdjęcia mebli i dodatków, które najbardziej ci się podobają, a także próbki farb i materiałów.
Jest to czas na wybranie konkretnych rzeczy, zastanowienie się nad względami praktycznymi i estetycznymi oraz zdanie sobie sprawy z ograniczeń.

9. Sporządź listę rzeczy do zrobienia

Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem jest sporządzenie listy spraw do zrobienia związanych z nową aranżacją. Pozwoli to na zgranie w czasie całego przedsięwzięcia oraz uniknięcie niepotrzebnych nerwów i strat czasu. Przykładowe pozycje na liście: zamówić sofę, kupić np. dwie puszki farby w danym kolorze, oddać krzesła do tapicera, itd.
Taka lista spowoduje, że o niczym nie zapomnisz i jasno określisz, co należy po kolei wykonać.
Pamiętaj, że w czasie wykonywania wszystkich tych czynności nie musisz się spieszyć. Lepiej zastanowić się dwa razy niż za szybko podjąć niewłaściwą decyzję, której później długo będzie się żałowało.
A jak Wy podchodzicie do spraw związanych z aranżacją wnętrza? Wszystko dokładnie planujecie czy jednak pozostawiacie miejsce na spontaniczność i zakupy pod wpływem chwili?
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu 🙂
Ola