Fotownętrza Blog

image

8 zasad aranżowania przestrzeni do zastosowania w każdym pomieszczeniu


O jakich zasadach warto pamiętać aranżując każde pomieszczenie? Poniżej przedstawiam 8 ważnych kwestii, które warto mieć na uwadze aranżując przestrzeń, aby uzyskać harmonijne i wygodnie urządzone wnętrze.

   1. Pamiętaj o szlakach komunikacyjnych.

Zapewnienie odpowiednio szerokiego przejścia pomiędzy meblami sprawi, że wnętrze będzie wygodne i funkcjonalne. Ważne, żeby nie trzeba było niczego przestawiać, przesuwać ani omijać, żeby dostać się do innej części pomieszczenia.
 
jak aranżować wnętrze

2. Zagwarantuj dostęp do wszystkich szafek i szuflad.

Idealnie by było tak ustawić meble w pomieszczeniu, aby móc bez przeszkód odsunąć szufladę do końca oraz otworzyć drzwi do szafki lub szafy i odsunąć się na tyle, by w pełni zobaczyć jej zawartość.
 

3. Unikaj zastawiania źródeł ciepła.

Warto pamiętać, aby nie zasłaniać meblami kaloryferów. Z jednej strony może  to spowodować zniszczenie się np. kanapy. Z drugiej strony zastawienie grzejnika spowoduje, że ogrzane powietrze będzie się gorzej rozchodziło po pomieszczeniu. Jeżeli nie ma innego wyjścia i np. trzeba postawić biurko zaraz koło grzejnika, warto wybrać takie biurko z niezabudowaną przestrzenią pod blatem.
 
jak aranżować wnętrze

4. Podziel wnętrze na strefy funkcjonalne.

Zastanów się, jakie funkcje ma pełnić dane pomieszczenie. Jeżeli więcej niż jedną, warto wyznaczyć poszczególne strefy użytkowe we wnętrzu. Można to zrobić wykorzystując do tego inny rodzaj podłogi, część ściany malując lub tapetując inaczej niż resztę lub ustawiając odpowiednio meble.

5. Wyznacz punkt centralny pomieszczenia.

Aby wnętrze było dobrze zaaranżowane, spójne i harmonijne, nie może w nim zabraknąć punktu centralnego czyli elementu, który jako pierwszy będzie przyciągał nasz wzrok. Może to być np. kominek lub obraz na ścianie.
 
jak aranżować wnętrze

6. Pomyśl o widokach na inne pomieszczenia w domu.

 
Urządzając jedno pomieszczenie warto zastanowić się, co widzimy siedząc np. na kanapie. Dobrze jest, kiedy całość jest spójna, a widok ciekawy i przyjemny dla oka.
 

7. Wypróbuj różne ustawienia mebli.

 
Zanim poustawiasz meble, warto rozrysować sobie wcześniej na papierze różne opcje. Czasami coś, co na początku nie przyszło nam do głowy, okazuje się być najlepszą opcją.
 
jak aranżować wnętrze

8. Zastosuj wiele punktów świetlnych.

 
Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko zagwarantuje nam bezproblemowe wykonywanie czynności, ale także nada odpowiedniego klimatu i nastroju całemu wnętrzu. Im więcej różnych źródeł światła, tym lepiej.
 
jak aranżować wnętrze
To było 8 zasad, które moim zdaniem pozwolą na uzyskanie pięknego i funkcjonalnego wnętrza. Może jest coś, co byście jeszcze dodali? Pozdrawiam Ola
 • Mimo, że się nie aktualnie mebluję, to uwielbiam Twoje poradnikowe posty. Można sporo się dowiedzieć. Pozdrawiam:)

  • ola

   Bardzo mi miło, dziękuję 🙂

 • Dobrze, że wspomniałaś o widoku z innego pomieszczenia. Mam wrażenie, że to jeden z najczęściej popełnianych błędów: mało reprezentacyjne sprzęty, albo miejsca, które łatwo zabałaganić (np. biurko) na wprost drzwi.

  • ola

   Rzeczywiście o tym aspekcie chyba dość łatwo zapomnieć 🙂

 • Myślę, że jak zwykle świetnie wyczerpałaś temat. Niedawno zauważyłam, że faktycznie sporo osób zasłania grzejniki i bardzo mnie to zdziwiło 😉

  • ola

   Dziękuję 🙂

 • Wszystkie rady bardzo praktyczne- natomiast nr 6- ma ogromny wpływ na estetykę i jest dla mnie równie ważny co funkcjonalność pomieszczenia 🙂

  • ola

   Oj tak, całkowicie się zgadzam 🙂

 • I wszystko jasne.

 • Trafne spostrzeżenia! 🙂
  Pozdrawiam, M.

  • ola

   Dziękuję 🙂

 • Nie będę oryginalna – dla mnie również istotny w tym zestawieniu jest punkt 6 – bardzo łatwo o nim zapomnieć 🙂 Pozdrawiam!

 • Gdzieś kiedyś przeczytałam, że każde wnętrze potrzebuje mebla wysokiego i mebla niskiego. Z tego co obserwuję, to faktycznie się sprawdza.

 • Zasłonięte grzejniki ładnym panelem drewnianym stały się dość modne ostatnio – to się kłóci troszkę z jedną z wyżej wymienionych zasad. Wydaje mi się, że te panele ograniczają jednak ujście ciepła do pomieszczenia… Chociaż są ładne 🙂 Poza tym, u mnie w mieszkaniu żaden punkt nie spełniony 😀 Za mała powierzchnia!!! Can't wait na mój domek!!!! 😉