fbpx

Blog

image

8 zasad aranżowania przestrzeni do zastosowania w każdym pomieszczeniu


O jakich zasadach warto pamiętać urządzając każde pomieszczenie? Poniżej przedstawiam 8 ważnych kwestii, które warto mieć na uwadze aranżując przestrzeń, aby uzyskać funkcjonalne, harmonijne i wygodnie urządzone wnętrze.

1. Pamiętaj o szlakach komunikacyjnych.

Zapewnienie odpowiednio szerokiego przejścia pomiędzy meblami sprawi, że wnętrze będzie wygodne i funkcjonalne. Ważne, żeby nie trzeba było niczego przestawiać, przesuwać ani omijać, żeby dostać się do innej części pomieszczenia. Dotyczy to również dostępu do szafy czy łóżka.

2. Zagwarantuj dostęp do wszystkich szafek i szuflad.

Idealnie by było tak ustawić meble w pomieszczeniu, aby móc bez przeszkód odsunąć szufladę do końca oraz otworzyć drzwi do szafki lub szafy i odsunąć się na tyle, by w pełni zobaczyć jej zawartość.

3. Unikaj zastawiania źródeł ciepła.

Warto pamiętać, aby nie zasłaniać meblami kaloryferów. Z jednej strony może  to spowodować zniszczenie się np. kanapy. Z drugiej strony zastawienie grzejnika spowoduje, że ogrzane powietrze będzie się gorzej rozchodziło po pomieszczeniu. Jeżeli nie ma innego wyjścia i np. trzeba postawić biurko zaraz koło grzejnika, warto wybrać takie biurko, które posiada niezabudowaną przestrzeń pod blatem.

4. Podziel wnętrze na strefy funkcjonalne.

Zastanów się, jakie funkcje ma pełnić dane pomieszczenie (odpoczynku, zabawy, nauki itp.). Jeżeli więcej niż jedną, warto wyznaczyć poszczególne strefy użytkowe we wnętrzu. Można to zrobić wykorzystując do tego inny rodzaj podłogi (np. dywan), część ściany malując lub tapetując inaczej niż resztę lub ustawiając odpowiednio meble.

5. Wyznacz punkt centralny pomieszczenia.

Aby wnętrze było dobrze zaaranżowane, spójne i harmonijne, nie może w nim zabraknąć punktu centralnego czyli elementu, który jako pierwszy będzie przyciągał nasz wzrok. Może to być np. kominek lub duży obraz na ścianie.

6. Pomyśl o widokach na inne pomieszczenia w domu.

Urządzając jedno pomieszczenie warto zastanowić się, co widzimy siedząc np. na kanapie. Dobrze jest, kiedy całość jest spójna, a widok ciekawy i przyjemny dla oka.

7. Wypróbuj różne ustawienia mebli.

Zanim poustawiasz meble, warto rozrysować sobie wcześniej na papierze różne opcje. Czasami coś, co na początku nie przyszło nam do głowy, okazuje się być najlepszą opcją. Natomiast wykorzystując np. taśmę malarską można wyznaczyć rzeczywiste wymiary mebli w pomieszczeniu i sprawdzić, czy wymyślony układ jest odpowiedni.

8. Zastosuj wiele punktów świetlnych.

Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko zagwarantuje nam bezproblemowe wykonywanie czynności, ale także nada odpowiedniego klimatu i nastroju całemu wnętrzu. Im więcej różnych źródeł światła, tym lepiej.

To było 8 zasad, które moim zdaniem pozwolą na uzyskanie pięknego i przede wszystkim funkcjonalnego wnętrza.